Farmy
Farma fotowoltaiczna to rodzaj elektrowni słonecznej łączącej w jeden system dziesiątki, a nawet setki lub tysiące modułów. W przypadku standardowej przydomowej instalacji prąd produkowany jest jedynie na własny użytek, natomiast celem farm jest wytwarzanie znacznie większej jego ilości z przeznaczeniem do sprzedaży.
Opłacalność takiej farmy uzależniona jest od wielu zmiennych, począwszy od jakości urządzeń, poprzez zapewnienie optymalnych warunków słonecznych, aż po właściwą eksploatację na przestrzeni lat. Biorąc jednak pod uwagę zmieniające się realia i coraz większą rolę OZE w polskim, europejskim oraz światowym rynku energetycznym, można potraktować tę inwestycję jako perspektywiczną.
Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Przed podjęciem decyzji o założeniu farmy fotowoltaicznej należy przeprowadzić rzetelną ocenę realnych możliwości zrealizowania takiej inwestycji. Najważniejszymi do uwzględnienia kwestiami są:
- wybór optymalnej lokalizacji,
- kalkulacja kosztów,
- dobór urządzeń i firmy odpowiedzialnej za projekt i montaż,
- wymogi formalne,
- sprzedaż energii według obowiązujących zasad i stawek.
Trzeba być przygotowanym na inwestycję rzędu co najmniej kilku milionów złotych, ale warto uwzględnić możliwości pozyskania ewentualnych dotacji rządowych, samorządowych lub unijnych. Przy tak dużych inwestycjach często niezbędna jest analiza ofert banków chętnych do udzielenia odpowiedniego kredytu z wieloletnim okresem spłaty ratalnej.